
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 17.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 17.5 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Input capacitance | 15 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 3.5 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 8 bit |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 48 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External |
Stock: 270
Distributors
pcbx
Unit Price$5.93155
Ext.Price$5.93155
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.93155 | $5.93155 |
| 10 | $4.62139 | $46.21390 |
| 25 | $4.42696 | $110.67400 |
| 50 | $4.24071 | $212.03550 |
| 100 | $4.06229 | $406.22900 |
| 300 | $3.89138 | $1167.41400 |
| 500 | $3.72766 | $1863.83000 |
| 1000 | $3.57088 | $3570.88000 |
